Maroko – Klimat

agadirKlimat Maroka zaliczany jest do podzwrotnikowego na północy i zwrotnikowego na południu. Zaznacza się tu piętrowość klimatyczna, widoczna głównie jako piętrowość opadów, temperatury i roślinności.

Na klimat Maroka ma wpływ Atlantyk, w strefie nadmorskiej klimat jest łagodniejszy i chłodniejszy w porównaniu z wnętrzem kraju. W północnej strefie nadmorskiej, panuje klimat strefy śródziemnomorskiej, a pogoda jest prawie taka sama jak na wybrzeżu hiszpańskim.

W górach jest chłodniej, wraz z wysokością spadają temperatury. Na równinach w głębi kraju kraju jest sucho. Zimą panuje chłód, a latem temperatury są wysokie.

Opady w Maroku, które zaliczane jest do krajów półpustynnych i pustynnych są średnie. Na wybrzeżu, ze względu na chłodny Prąd Kanaryjski oscylują w granicach 400–500 mm. W głębi lądu, na południu, gdzie rozciąga się pustynia i słone równiny opady osiągają maksymalnie 100 mm. W niektórych miejscach utrzymują się średnio na poziomie 60 mm, co odpowiada wysokości opadów na obszarach pustynnych. W górach opady są wyższe. W Atlasie Wysokim przekraczają barierę 1000 mm, dzięki czemu biorą stamtąd początek liczne rzeki. Na północy, w pasie nadmorskim opady są nieco większe niż na zachodnim wybrzeżu, w Tangerze utrzymują się na poziomie 800 mm. Poza obszarami pustynnymi opady występują głównie w okresie jesienno-zimowym, do marca. Latem deszcz nie pada przez co najmniej trzy miesiące z wyjątkiem obszaru Atlasu, gdzie deszcz może spaść także latem. Zimą w górach pada śnieg, czasami zdarza się także opad śnieżny na niższych wysokościach.

Maroko zaliczane jest do ciepłych krajów. Jednak temperatury są zróżnicowane ze względu na wpływ prądów morskich. Na klimat ma przede wszystkim wpływ zimny Prąd Kanaryjski, który sprawia, że zimą temperatura na wybrzeżach oscyluje średnio na poziomie 12 °C, a latem wzrasta tylko do 22 °C. Nawet na południu są one zaledwie o jeden, dwa stopnie wyższe. W głębi kraju na równinach oraz terenach pustynnych i półpustynnych latem temperatury sięgają nawet 50 °C. Średnia temperatura dobowa latem dla terenów pustynnych to 29-34 °C. Wartości te zależą od wysokości nad poziomem morza.

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
17
lut
18
mar
20
kwi
21
maj
23
cze
25
lip
27
sie
27
wrz
26
paź
23
lis
21
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
7
mar
9
kwi
11
maj
13
cze
15
lip
17
sie
17
wrz
15
paź
13
lis
10
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
15
lut
15
mar
15
kwi
17
maj
19
cze
20
lip
21
sie
22
wrz
21
paź
20
lis
18
gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5
lut
7
mar
7
kwi
9
maj
9
cze
10
lip
11
sie
10
wrz
9
paź
8
lis
6
gru
5

8 myśli nt. „Maroko – Klimat

 1. Sławek T.

  Byliśmy w Maroku w połowie czerwca i pogoda nawet się udała, choć bardzo często była mgła.Pozdro:)

 2. Krysia z Rabki

  Byłam w Maroku a dokładnie w Agadirze początkiem września . Agadir leży między
  górami a oceanem, od rana prawie codziennie było pochmurnie, słońce wychodziło między 9
  a 12, a czasem było pochmurno nawet przez cały dzień. Wieczory były dość chłodne, po zachodzie słońca bez cieplejszych ciuchów się nie obejdzie.Pozdrawiam:)

 3. Kamila

  Polecam Maroko najlepiej w październiku lub listopadzie, nie jest już tak gorąco, pogoda jest super! Idealna dla osób które oprócz całodziennego wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu cenią sobie zwiedzanie i poznawanie ciekawych zakątków kraju.

 4. Halina

  Słuchajcie Maroko to przepiękny, malowniczy kraj. Ja miałam przyjemność przebywać tam końcem września, kiedy temperatura zarówno powietrza, jak i wody jest największa. POLECAM gorąco 🙂

 5. Aldonka z Tczczewa

  Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła mi przez cały pobyt. W prawdzie jest tam dosyć duszno w ciągu dnia, jednak da się przywyknąć. Nie zdarzyło mi się trafić na deszcz.

 6. Darek

  Ja planuje wyjazd w tym roku mniej więcej w połowie września, czy to dobra pora na wyjazd? jakiej mogę spodziewać się pogody??

 7. Dominika

  Wymarzona pogoda to taka, która podczas urlopu jest łaskawa 😉 Tutaj możesz na to liczyć.

Możliwość komentowania jest wyłączona.